Dövme > Bilgi Deposu > Erkek Dövme Modelleri

Erkek Dövme Modelleri

10:33 PM - 04 Ara 2012 923

Dövme konusunda yakın tarihe bakıldığında erkekler arasında tercih edilen dövme modellerinin başında kurukafa, Kızılderili, kılıç, silah, köpek kafası, bıçak, kartal, futbol ve dövüş sporları ile ilgili ya da erkeksi ünlü sözlerin yer ettiği görülmektedir. Özellikle futbol düşkünü olan erkekler arasında sıkça rastlanan futbol ile ilgili dövme modellerinin son yıllarda da aynı popülerlikle tercih edildiği bilinen bir gerçektir. Bu popülerlikle birlikte dövme sektöründe de pozitif anlamda bir hızlanmanın hem ekonomik hem de sanatsal anlamda bir yükselişe mahal verdiği gözlemlenmiştir.

 

Önceleri belli başlı dövme modellerine yönelen ve kalıpsal olarak bu modellerin dışına çıkmayan erkekler, son yıllarda farklı modelleri de tercih etmeye, yalnızca kendi kimlikleri ve erkeksi dürtüleriyle örtüşen modellere değil, popüler ve dikkat çekici olan figürlere de eğilim göstermiştir. Futbol gibi erkeksi bir sporun terimleri, ünlü oyuncuları, tarihi skorlar ile ilgili de farklı figürlerin tercih edildiği erkek dövme modelleri, Türkiye’deki taraftar grupları arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte, çok geniş kitlelere ulaşmayı da başarmıştır.

 

Futbolun yanı sıra farklı spor dallarına da meraklı olan erkekler arasında yine aynı şekilde ünlü sporcuların, spor kulüplerinin tarihi başarısının, tarihi skorların ve birçok dünyaca ünlü sporcunun siluetini vücutlarına nakşettirmektedirler. Erkekler arasındaki bu spor dövme modellerinin yanı sıra, yine şiddet içerikli modellerin de tercih edildiği günümüzde de görülen örneklerdendir. Yine kurukafa, kılıç, bıçak, kafatası, kan ve yara figürlerinin başta geldiği bu modeller, sıkça rastlanan motifler arasındadır. Genellikle kol, bacak, gövde ve sırt bölgelerini tercih eden erkekler, yapılacak olan dövme modelinin figür ve boyut çeşitliliğine göre de modeller seçmektedir. Özellikle sırta yapılan büyük çaptaki dövmeler, genellikle aslan, kaplan, leopar gibi hayvan dövmeleri olarak tercih edilmektedir.

 

Bu gibi gücü ve cesareti temsil eden dövmeler genellikle erkekler arasında tercih ediliyor olarak bilinse de, azınlık olarak bile olsa hanımlar arasında da özellikle son yıllarda tercih edilen modeller arasında kabul görmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Etiketler:

Yazar:

Leave a Comments

Your Name*

Your Email*
Your Website

Comment